Tim “Čoko bananice” pobjednik prvog Supernova Hackathona

Prvi Supernova Hackathon održan je u sali Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

Jednodnevno takmičenje u programiranju za mlade na temu digitalnog života stanara u stambenim zgradama organizovali su Supernova, Inovacioni centar Banja Luka, ETF i savez studenata ovog fakulteta.

Takmičarske ekipe su na kraju dana prezentovale svoje projekte za savremeno stanovanje nakon čega su odabrana najinovativnija rješenja.

Rješenja je ocijenio Stručni žiri Hackathona u čijem sastavu su bili eksperti različitih oblasti: Dario Tučić, direktor Supernove, Zoran Đurić, dekan ETF-a, Drago Gverić, direktor ICBL-a, te Saša Burić i Ljubiša Udovčić, pomoćnik direktora za digitalnu transformaciju i direktor Funkcije za tehniku u Supernovoj.

Timovi „Drvosječe“, „Supernovak Đoković“ i „Cybersquad“  su, prema ocjeni žirija, bili podjednako uspješni u kreiranju digitalnog ZEV rješenja, te je svaki tim osvojio nagradu u protivvrijednosti od 700 KM. Nagradni fond je obezbijedio Inovacioni centar Banja Luka, a nagrade su timovima uručili Drago Gverić, direktor ICBL-a, Zoran Đurić, dekan ETF-a i Dario Tučić, direktor Supernove.

Za glavnu nagradu od 2.000 KM i pobjednika Supernova Hackathona 2023 proglašen je tim „Čoko bananice“. Članovi pobjedničkog tima predstavili su kako može da izgleda život u zgradama potpomognut softverskim rješenjima koja podižu kvalitet upravljanja funkcionalnostima zgrade, saradnje i komunikacije stanara i administracije ZEV-a. Prvu nagradu je uručio Dario Tučić, direktor Supernove, koja je pripremila ovaj novčani fond.

U revijalnom dijelu takmičenja direktor Supernove i dekan ETF-a potpisali su sporazum o saradnji u kojem je definisana dalja podrška studentima u školovanju i završavanju fakulteta, kao i predstavljanje Supernove kao poslodavca.

Svim takmičarima su uručene zahvalnice za učešće, a posebnu zahvalnost organizatori su iskazali Savezu studenata ETF-a koji je aktivno podržavao i promovisao organizaciju ovog događaja.

Organizacija takmičenja u programiranju imala je za cilj da se na jednom mjestu okupe mladi i talentovani ljudi, da se stvori kreativno okruženje, te da mladi u takvom ambijentu koje je najbliže okruženju u realnom svijetu, iskušaju svoja stečena znanja, predstave svoje vizije rješavanja određenih problema i svoju kreativnost.

Za sve informacije o ovom događaju posjetite web sajt www.supernovahackathon.com koji su pripremili studenti ETF-a, inače organizatori ISCon konferencije, kao i marketing i PR tim Supernove.

Miljan Sikimić

MENTOR

Miljan Sikimić je master inženjer elektrotehnike – oblast Računarska tehnika i informatika. Zaposlen je na poziciji višeg asistenta na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu i izvodi nastavu na studijskom programu Računarstvo i informatika.

U toku studija prvog i drugog ciklusa kao pojedinac ili u timovima ostvario je izvanredne rezultate na većem broju hackathon-a i drugih takmičenja iz oblasti računarstva i programiranja. Medju najvećim uspjesima su FIT Coding Challenge 2015 (2. mjesto), FIT Coding Challenge 2016 (1. mjesto), Najbolja tehnološka inovacija u Republici Srpskoj za 2016. godinu (1. mjesto u studentskoj kategoriji), FIT Coding Challenge 2017 (1. mjesto u kategoriji „Programming Challenge“ i 1. mjesto u kategoriji „Innovation Challenge“), #BalkanConnect2018 Policy Hackathon (1. mjesto), Hackathon “Za čisto Sarajevo” (1. mjesto), COVID19 – Hack & solve weekend Hackathon (1. mjesto), kao i mnogi drugi značajni rezultati.

U periodu od 2018. do 2022. godine u dopunskom radnom odnosu u kompaniji Page d.o.o iz Istočnog Sarajeva bio je zaposlen na poslovima razvoja i održavanja informacionih sistema za Graničnu policiju BiH, Službu za poslove sa strancima BiH, Međunarodnu organizaciju za migracije / Ministarstvo bezbjednosti BiH i Komorski investicioni fond zemalja Zapadnog Blakana.

U periodu od 2022. godine u dopunskom radnom odnosu u kompaniji Codetiq d.o.o iz Beograda, Srbija, zaposlen na poziciji softver inženjera na poslovima razvoja i održavanja informacionih sistema za inspekcije vjetroturbina za medjunarodnu kompaniju Siemens Gamesa Renewable Energy, S.A (Siemens Energy AG).

Marko Malović

MENTOR

Marko Malović je student master studija Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, gdje je završio i osnovne studije. Tokom studiranja isticao se u nastavnim i vannastavnim aktivnostima. Bio je aktivni član studentskih udruženja Eestec, Steleks i IEEE Student Branch, pod čijim pokroviteljstvom je učestvovao u hakatonima kao i drugim vidovima takmičenja u znanju.

Kao apsolvent započinje rad u srednjoj školi na poziciji profesora a nakon diplomiranja je zaposlen na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu. Trenutno radi na poziciji asistenta na predmetima: Osnovi računarske tehnike, Uvod u programiranje, Baze podataka i Softverski alati baza podataka. Master studije upisuje na matičnom fakultetu, master teza je vezana za edge computing u IoT sektoru. Kroz master studije ali i freelance projekte sretao se različitim tehnologijama, uključujući React Native, .Net Core, .Net Framework(WPA i WPF), Kubernetes.

Nikola Kukrić

MENTOR

Nikola Kukrić je master Elektrotehnike, sa smjerom Računarska tehnika i informatika. Trenutno pohađa doktorske studije i usavršava se na polju IoT tehnologija. Tokom studija dao je značajan doprinos zajednici osnivanjem lokalnog ogranka IEEE-a, kao i neprofitne organizacije “Schoo4lYou”, koja je usmjerena na obrazovanje mladih.

Nikola inspiriše mlade umove kao viši asistent na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu gdje radi od 2018. godine. Paralelno sa poslovnim obavezama na fakultetu, Nikola je radio u par kompanija, a 2021. godine osnovao vlastitu firmu pod imenom “BCreative”. Njegova karijera dodatno je evoluirala, te je danas na čelu uspješne IT kompanije Digitalni Ozon, koja se bavi razvojem naprednih softverskih rješenja i IoT tehnologija.

Njegova strast prema informacionim tehnologijama, naročito IoT rješenjima, jasno je vidljiva kroz njegov naučno-istraživački rad. Nikola je autor preko 10 naučnih radova, a njegov inovativni pristup i vizionarstvo prepoznaju mnogi u industriji.

Srđan Bjelić

MENTOR I MODERATOR

Srđan Bjelić je učestvovao u realizaciji većeg broja ICT i telekomunikacionih aranžmana u privatnom i javnom sektoru BiH, kao i raznim projektima regionalnog karaktera. Rukovodilac je Sektora za promociju i podršku u prodaji ICT i poslovnih rješenja u Supernovoj i posjeduje više od 15 godina radnog iskustva u oblasti telekomunikacija iICT. Na nivou Mtel grupe stekao je iskustvo na rukovodećim pozicijama u vezi sa poslovnim rješenjima. Aktivno je uključen u rad IKT zajednice u Republici Srpskoj.

Autor je prve mobilne aplikacije za pretragu Svetinja SPC na području bivše Jugoslavije. Obavještava javnost kroz specijalizovane IKT kolumne na portalima Nezavisne novine i Capital.ba. Hobi mu je trčanje i plivanje.

Prof. dr Predrag Katanić

MENTOR

Predrag Katanić je doktor tehničkih nauka – telekomunikacije. Uspješno provedenih 30 godina rada ima u oblasti ICT radeći u VRS-VJ, Vazduhoplovnom zavodu Orao, Galeb Group, Telrad Net, Supernova BiH, kao i 25 godina u nastavnom procesu na Fakultetu poslovne ekonomije i Pedagoškom fakultetu, u zavanjma viši asistent, docent i vanredni profesor.

Oblasti interesovanja i aktivnog angaržovanja su: Informaciono-komunikacione tehnologije, računarske mreže, zaštita informacionih sistema, projektovanje i razvoj informaconih sistema, i druge srodne oblasti.

Trenutno je angažovan kao ekspert za telekomunikacije u Supernovoj i kao profesor na Fakultetu poslovne ekonomije Bijeljina.

Jovana Majinović

MENTOR

Jovana Majinović je master inženjer elektrotehnike – smjer telekomunikacije i upravo u toj oblasti već punih 13 godina stiče radno iskustvo. Zaposlenje u Telekom kompaniji je bila izuzetna prilika da znanja stečena na fakultetu primjeni u realnom sektoru. Nastavila je dalje usavršavanje pohađajući kurseve vezane za mrežnu tehnologiju (CCNA, CCNP), administraciju MSSQL baze podataka, upravljanje Iskratel Softswitch centralom i sertifikovanje za administraciju Oracle SBC-om.

Jovana trenutno vodi Sektor za Nadzor mreže i kontrolu kvaliteta servisa i tehničku podršku u Supernovoj gdje primenjuje iskustvo stečeno u radu na raznim projektima koje je prethodno vodila kao administrator mreže i inženjer za eksploataciju i održavanje komutacionih sistema fiksne telefonije.

Osim toga učestvovala je u razvoju i implementaciji Inhouse rešenja za CRM sisteme, Billing I ERP i sama razvijajući alate za provisioning HFC I GPON CPE opreme (C#, MSSQL). Pored svih ovih inženjerskih obaveza, Jovana slobodno vrijeme provodi sa svojom porodicom u putovanjima i raznim aktivnostima.

Supernova mobilna telefonija

Roming internet tarifne opcije

mts SRB i mtel CG 10GB

5 dana

jednokratno

5,00 KM

NET Hrvatska 2GB

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Slovenija 2GB

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Zapadni Balkan 1GB

1 dan

jednokratno

3,00 KM

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Austrija i Njemačka 2GB

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Turska 2GB

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Italija 2GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

NET Švajcarska 2GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

NET Grčka 2GB

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Mađarska 2GB

10 dana

jednokratno

10,00 KM

NET Evropa (Zemlje EU*)

1GB, 3 dana

jednokratno

12,00 KM

1,5GB, 7 dana

16,00 KM

3GB, 15 dana

30,00 KM

NET Tunis 2GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

NET Egipat 2GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

NET Tanzanija 2GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

NET Kina 1GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

NET Amerika 2GB

10 dana

jednokratno

15,00 KM

Cijene su sa uračunatim PDV-om. Spisak država i mreža u kojima je dostupna tarifna opcija pogledaj ovdje.

.

Supernova mobilna telefonija

INO tarifne opcije

Njemačka

50 minuta, 30 dana

jednokratno

5,00 KM

Švedska

50 minuta, 30 dana

jednokratno

5,00 KM

Evropa

50 minuta, 30 dana

jednokratno

10,00 KM

SAD, Kanada, Australija

50 minuta, 30 dana

jednokratno

5,00 KM

Bonus minute u okviru kupljene INO tarifne opcije važe za pozive iz Supernova mreže prema određenim inostranim zemljama. Ukoliko, u toku trajanja opcije, korisnik ponovo kupi istu tarifnu opciju, bonus minute se sabiraju, a za vrijeme trajanja se uzima vrijeme od posljednje kupljene opcije. Cijene su sa uračunatim PDV-om.

.

Supernova mobilna telefonija

Internet tarifne opcije nacionalni saobraćaj

5 GB mobilnog interneta

5 dana

jednokratno

4,50 KM

20 GB mobilnog interneta

1 dan

jednokratno

2,00 KM

3 GB mobilnog interneta

3 dana

jednokratno

3,00 KM

20 GB mobilnog interneta

30 dana

jednokratno

20,00 KM

Količina mobilnog interneta dodijeljenog u okviru kupljene tarifne opcije može se koristiti unutar BiH kao i u romingu u mobilnim mrežama u regionu Zapadnog Balkana. Nakon iskorištene količine mobilnog interneta u tarifnoj opciji, usluga prenosa podataka biće onemogućena. Sve cijene su sa uračunatim PDV-om.

.

Poslovni korisnici

Zakaži sastanak

Unesite vaše podatke